Süleyman Çanakçılı

hoca_ebruSÜLEYMAN ÇANAKÇILI HAKKINDA

Kurucu üyemiz Süleyman Çanakçılı bir meslek lisesine yapmış olduğu bir dostluk ziyareti sırasında okulun tekstil bölümü öğrencilerinin ipek kumaş üzerine geleneksel Ebru Sanatı’ mızı uygulayarak ebruli desenli fular ürettiklerini görmesiyle Ebru sanatına olan ilgimiz başlamıştır.

Öğrencilerimizin el emekleri okul yönetiminin, tekstil bölümü öğrencilerinin gayretleriyle başlangıçta yalnızca fular olarak DÖSİM’ in tüm hediyelik eşya ve el sanatları satış reyonlarında, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi gibi birçok milli müzelerimizin hediyelik eşya satış reyonlarında, İstanbul Yeşilköy Atatürk Havalimanı Free Shop’larında ve Hilton Oteli gibi birçok beş yıldızlı otelin hediyelik eşya satış reyonlarında satılır hale getirilmiştir.

Bir ekip çalışması anlayışıyla geleneksel Ebru Sanatı’mız tüm kumaş çeşitleri ve özellikle deri üzerine Türkiye’de ve dünyada ilk defa uygulanıp ürün haline dönüştürülmüştür.

Amacımız; bugüne kadar kağıt üzerine uygulanan bu geleneksel sanatımızı, diğer materyaller üzerine uygulayan okul, dernek ve şahısların ürünlerini satış aşamasında değerlendirmek ve desteklemektir.Bu çalışmalarda bugüne kadar emeği geçen, isimleri bizce bilinen emekçilere teşekkür borçluyuz.

SÜLEYMAN ÇANAKÇILI KİMDİR?

s_canakcili03.08.1953 Tarihinde Çanakkale’nin Merkez’e bağlı Kalafat köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirip orta sanat ve sanat okulunu Çanakkale’de bitirdi. Yüksekokulu Ankara erkek teknik yüksek öğretmen okulunun’dan mezun oldu.Üniversite yıllarında Türk halk ve sanat müziğine merak saldı. Aşık Mahzuni Şerif, Mehmet Erenler, Nejat Buhara, Erol Sayan, Kutlu Payaslı gibi sanatçılarımızdan dersler alarak sayısız koro çalışmaları ve müzik etkinliklerine katıldı. Saz ve ud enstürmanlarını başarıyla çalmaktadır. 1974 yılında Edirne sanat okulunda ilk öğretmenlik görevine başladı. 1975 yılında Alibeyköy Endüstri Meslek Lisesine atandı. Kırklareli’de yedek subaylık görevini tamamlayıp 1977 yılında Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi tesviye bölümünde tekrar öğretmenliğe başladı. 2007 yılına kadar 20 yılı tesviye bölüm şefi olarak çalıştı ve emekli oldu.

Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesinde çalıştığı yıllarda ebru sanatına sevdalanarak birçok değerli ebru üstadından feyz aldı ,kumaş ve deri üzerine ebru çalışmaları uygulayarak birçok eserler üretti.Şuan Aksaray Yenikapıda mütevazi atölyesinde ebru çalışmalarını ve yurtdışındaki firmalara danışmanlık hizmeti yürütmektedir.

Evli,1 kız ve Didegül adında 1 torun sahibidir.

İletişim Bilgileri:scanakcili@hotmail.com—www.ebrulilife.com—0532-5118583—0505-2687053