Süleyman Çanakçılı 18 – 25 Nisan Tarihleri Arasında Hollanda da

18 – 25 Nisan Tarihlerinde Hollanda Amsterdam ve diğer dört şehirde WORKSHOW Okan AKIN ile birlikte Hollandalı Ebru severlerle buluşacaklardır.

Kumaş ve Deri Ebrunun Büyük Ustası: Süleyman Çanakçılı
“18-25 Nisan tarihleri arasında birdizi workshop vermek üzere Hollanda’ya geleceğim”
Sevgili Süleyman Hocam, ebru aşkı nasıl başladı, kumaş ve deri ebruya geçiş nasıl oldu?
Ben yıllarca Sultanahmet Endüstri Meslek ve Anadolu Teknik Lisesinde Tesviye bölümü öğretmenliği ve bölüm şefliği yaptım. Bursa Necatibey Kız Meslek lisesi ve Olgunlaşma Enstitüsü’ne yaptığım bir ziyarette enstitü idaresi bana kumaş üzerine yapılmış iki adet ebru fular hediye etti. İstanbul’a döndüğümde bu ebru fularları gören işadamı bir arkadaşım fularları çok beğendi ve benden istedi. Tekrar enstitümüzden  yirmi adet sipariş olarak istedim. Bu işadamı arkadaşım onları da benden satın aldı. Bu sefer enstitüden yüz adet ebru fular istedim. Çevremde gösterince ebru ipek fularlar çok ilgi gördü. Bir şekilde bu fularlar gazeteci Hıncal Uluç’a ulaşmış. Çok beğenmiş. Benimle bağlantıya geçerek bir düzine satın alıp, kullanmaya başladı. Daha sonra Hıncal Uluç ve beraberinde Abdullah Kığılı ve Mustafa Taviloğlu’nu da alarak fularların yapılışını göstermek üzere Bursa’ya götürdüm. Hıncal Uluç “Bursa’nın fularları” diye beş defa bizi köşesinde konu etti. Duyulduk ve enstütü ile işbirliğinde Ayosafya, Topkapı Sarayı gibi müzelerimizin satış noktalarında, hava alanında, beş yıldızlı otellerin hediyelik eşya satış noktalarında çok sayıda satmaya başladık. Enstitü ile  yaptığım bu işbirliği ve dayanışma bana önemli bir sorumluluk yükledi.
Başlangıç yıllarımızda ebru sanatı klasik olarak İstanbul’da Küçükayasofya’da Ebru üstadı Fuat Başar ustamız tarafından kağıt üzerine dersler halinde çok yaygınlaşmıştı. Ben ebru hakkında hiçbirşey bilmezken araştırmaya başladım ve ebru sanatı hakkında bilgiler topladım, işin özüne tekniğine indim. Şu anda Alpaslan Babaoğlu, Hikmet barutçugil, Yılmaz Eneş gibi tüm üstatlarımızla arkadaş oldum, kendilerinin klasik ebru sanatını kağıt ebru üzerine bir nakış gibi işlemelerini seyrettim. Artık bir ebru teknesi alma zamanı gelmişti. Böylece kağıt üzerine ebrular yapmaya başladım. Acemiliğim gittikten sonra, Bursa’daki enstitümüzün ebru hocalarının yönlendirmesiyle ebru tekniğinin kumaş üzerine uygulamasını kaynağında öğrendim. Kumaşa ebru yapmak bir ekip işi olduğundan, birlikte ürettiğimiz bu kumaş ebruları dünyaya tanıtmaya başladım. Ebru tekniğine hakim olduktan sonra “hadi bakalım, birgün bu sanatı deri üzerine uygulayalım” dedik. Birlikte çok zorluklar çekerek deriye de harika ebru desenler almaya başladık. Bu ürünleri ayakkabıya, çantaya uyguladık. Zaman içinde kumaş ve deri üzerine o kadar çok deneyimimiz olmuştu ki doğal olarak ebru sanatı benim yaşam biçimim oldu. Başlayalı kaç yıl oldu derseniz;  yıllar oldu yahu!.. Sayamadım o yılları ben, su gibi aktı geçti.
 Türk geleneksel ebru içinde kumaş ve deri ebrunun yeri var mıdır? Bu konuyu biraz açar mısınız?
Bildiğim kadarıyla geleneksel ebru sanatımız içinde kumaş ve deriye ebrunun pek fazla yeri yok. Zaten ebru sanatı şurada 20 -25 yıl içinde Mustafa Düzgünman hocamızın talebesi Fuat Başar’ın Küçük Ayasofya’da açtığı kurslar sayesinde yaygınlaşmıştır. 25 yıl öncesine kadar geleneksel ebru sanatımız bile şimdiki kadar yaygın değildi ve yalnızca kağıt üzerine icra edilmekteydi. Daha önceleri çok nadir olan uygulamalar varsa da kumaşa ebru, deriye ebru bir ihtiyaç değildi. Biz yaptığımıza geleneksel ebru demiyoruz, diyemeyiz de. Çünkü geleneksel ebru sanatımız kağıt ile özdeşleşmiştir. Bizim yaptığımız geleneksel ebru tekniğini kullanarak modern tarzda kumaş ve derileri desenlendirmekten ibarettir. Deri üzerine benden başka kafa yoran sayılı kişiler vardır,fakat benim kadar yoğunlaşan halen başka birisi de yoktur. Dolayısıyla geleneksel ebru sanatımızın içinde kumaş ve deriye ebrunun bir yeri vardır diyemiyorum.
 Kullanılan desenler hangi desenler oluyor? Kumaş ve deriye uygulanan özel desenler var mı?
Kullanılan desenler battal, tarak, şal desenleri ve bunların üzerine serpiştirilmiş lale başı, papatya başı gibi çiçek desenleri ile ebrucunun kendi yeteneği ile suyun üzerine düşen boya damlacığını çevirebileceği desenler olmaktadır. Dolayısıyla uygulanacak desen sayısı çok ama tamamen ebrucunun yeteneğine kalmıştır.
Kullanılan kumaş ve boyalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
İpek ve pamuk elyaf içeren kumaşlar tercih edilmeli ve emici özelliğini bozan kimyasallardan arındırılmalıdır. Boyalarımız ise mutlaka su bazlı kumaş boyaları olmalıdır. Bu tarz boyalar hobi merkezlerimizden kolaylıkla satın alınabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyen sanatseverlerimiz web sayfamızdan benimle bağlantıya geçebilirler. www.ebrulilife.com
Hocam, siz Türkiye’de kumaş ve deri ebruyu en iyi uygulayan önde gelen sanatçılarımızdan birisisiniz. Böyle bir payeyi elde etmek pek kolay olmasa gerek. Biraz anlatır mısınız?
Her kazanılan deneyim ilk önce ebru sevgisi sonra sabır, zaman ve masraf gerektirmektedir. Ebrunun bir sevda yolculuğu olduğunu düşünebilirsiniz. Sevdalınıza ulaşmak için içinizdeki aşk size geçen zamanı ve harcadığınız emeği hissettirmez. Çok zaman harcadım, çok para harcadım ama sonuçta elde ettiğiniz o renk cümbüşü ve güzellik beni tatlı bir huzura kavuşturdu. Beğendiğim ürünleri başımın altına alarak yada elimde bir bebeğin çok sevdiği ayıcığı ile uyuması gibi yatıp uyuduğum, ertesi günü sevdiklerim ile elimde bir bayrak gibi salalyarak gezdiğim çok olmuştur. Bu sanat bir mutlu olma,bir yaşam biçimidir.
2013, 18-25 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde bir haftalık bir workshop programı düzenleyeceksiniz. Böyle bir workshop programına katılmak isteyen okuyucularımız olacaktır. Bu konuda okuyucularımızı aydınlatır mısınız?
Bu workshop programı Amsterdam’dan ebru sanatçısı Okan Akın’la işbirliği içinde gerçekleştireceğimiz bir proje. İddia ediyorum ki workshopa katılacaklar gözlerinde büyüttükleri, zor olarak gördükleri bu sanatın tutku ve aşkla yapıldığında  zor olmadığını görecekler ve yeni yeni yaygınlaşan deri ve kumaş üzerine ebru yapanların Hollanda’daki bayrak taşıyıcıları olacaklardır. Zaman içinde yaygınlaştıkça, ilklerden olmanın gururunu taşıyacaklardır. Ben “ebru sevdalısı olmak ayrıcalıktır” diyorum ve şimdiden bu sevdalılarla tanışacağım günü iple çekiyorum. Workshoplara katılmak isteyen sanatseverler www.atelierokanakin.com sitesinden kayıtlarını yaptırabilirler.
Sevgili Hocam söyleşi için çok teşekkür ederim.
Asıl ben teşekkür ederim, bana bu fırsatı verdiğiniz için.