Bu ay ki yazımı koca yürekli bir insan için ayırdım. O’nu tanıma şerefine eriştim ve istiyorum ki siz de en azından benim kalemimle O’nu tanıyın. Bu yazıda Uğur Hocam’ın akademik kimliğini, sanatçı kimliğini ve diğer başka kimliklerini yazmayacağım. Ben O’nu size en üstün vasfıyla, insan olma vasfıyla tanıtmaya çalışacağım.

Prof.Uğur Derman
Prof.Uğur Derman

Hezarfen Edhem Efendi anısına İstanbul’da düzenlenen bir ebru sergisinin açılışında, sevgili Süleyman Çanakçılı Hocam’ın vasıtasıyla kendisiyle tanıştım. Henüz sergi hazırlıkları bitmemişti. İlgililer bir oyana bir buyana telaşla koştururlarken, Uğur Hocam, salonun ortasına dizilmiş sandalyelerin en öndekilerden birine oturmuş, konuşmacı ve onur konuğu olarak, çağrıldığı açılışın başlamasını sabırla bekliyordu. Salona herkesden önce gelmiş ve yerini almıştı.

Süleyman Hocam, beni kendisiyle tanıştırmak için yanına götürdüğünde, heyecanımı bir nebze saklamaya çalışırken o büyük çınarın benimle tanışmak ve elimi samimiyetle sıkmak için ayağa kalkmaya teşebbüs ettiğini gördüm. Bu yüce davranış heyecanıma heyecan katmış, bir anda ellerine sarılarak kalkmaması için nazikane müdahale etmiştim. Oğlu yaşında ve hatta belki de torunu yaşında bir insana sergilediği bu mütevazi duruş, ancak ve ancak yüksek bir kültürün ve onun ürünü olan medeni bir terbiyenin eseri olabilirdi.

Hemen oracıkta samimi olduk Hocam ile. Araştırmalarımda  kitaplarından, makalelerinden ve akademik yazılarından tanıdığım Uğur Hocam’a canlı canlı sordum sorabildiğim kadar. Derlerdi de inanmazdım. Kelimeler dökülürken ağzından, yumuşacık ses tonu, pürüzsüz diksiyonu ve zerafeti sizi derin bir saygı girdabına sokuyor. Kaybolup gidiyorsunuz bilginin, saygının, tevazunun ve sevginin ormanında. Evet Sevgi… Hocam’ın sahip olduğu bunca erdemin kaynağı olan şeyi artık keşfetmiştim; kalbinde her daim saklı tuttuğu katışıksız ve karşılıksız insan sevgisi.

Kendisinden dergimize hatıra niyetine bir yazı talebinde bulundum. Bizi kırmadı ve  Hezarfen Edhem Efendi ile ilgili yazısını gönderdi. Bu sayıda bu yazıyı bulacaksınız. Lütfen okuyunuz. Çünkü bu yazı, tarihimizin tozlu sayfalarında unutulmaya bırakılmış bir kişinin Uğur Derman vasıtasıyla tarih sahnesine yeniden çıkarıldığı örnek bir şahsiyeti anlatmaktadır.

Sevgiyle ve dostlukla kalınız,

Okan Akın 

Amsterdam, 21 Şubat 2012