Hat ve Ebru Sanatında Bir Duayen; Fuat Başar

1952’de Erzurum’da hayata gözlerini açış ve tıp eğitimi süreciyle süslenen güzel bir başlangıç. Tüm aile oğullarının doktor olacağını beklerken, delilik derecesinde aldığı bir kararla, tıp eğitimini yarıda kesip, hat ve ebru sanatını öğrenmek amacıyla İstanbul’a geliş. İşte bu çılgınca karar, Fuat Başar’ın düştüğü aşk ateşini anlatmaya yetiyor.

1980’de İstanbul’a gelen Fuat Başar, ilk iş olarak o dönemin en önemli hat sanatçısı Hamit Aytaç’tan hat dersleri alıyor. Kısa zamanda kendini geliştirerek, “icazet” dediğimiz sanatta yeterlik diplomasını hocası Hamit Aytaç’ın referansıyla alıyor. Aynı zaman diliminde ebrucu Mustafa Düzgünman’dan ise ebru dersleri alıyor. O dönemde Mustafa Hoca, ebrunun hafife alınması sebebiyle, pek kimseye ders vermiyor. Fuat Başar’nın ısrarlı talepleri doğrultusunda, samimiyetine kani olan Mustafa Hoca, Fuat Başar’ı öğrenciliye kabul ediyor. Fuat Başar ile beraber aynı dönemde Mustafa Hoca’ nın başka bir öğrencisi daha var. O da yine ebru sanatının günümüzdeki en büyük sanatçılarından, Alparslan Babaoğlu.

Fuat Başar ve Alparslan Babaoğlu sonraki yıllarda ebru sanatının günümüzdeki en önde gelen temsilcileri olacaklarından habersiz bir şekilde Mustafa Düzgünman’dan ebru dersleri almaya devam ediyorlar. Mustafa Hoca’nın derslerdeki ketum tutumuna rağmen,  ebruyu o dönemin teknikleriyle en ince noktasına kadar öğrenmeyi her ikisi de başarıyorlar.  Sonuçta her ikisi de icazetlerini alıp, kendilerine özgü bir yol çizerek başladıkları sanat hayatlarıyla günümüze kadar geliyorlar.

Fuat Başar genç yaşta Erzurum’dan gelerek başladığı ebru ve hat dersleriyle beraber, girdiği sanat ortamında engin bir sanat felsefesi ve temelinde hoşgörü ve insan sevgisi barındıran bir hayat görüşüne de sahip oluyor. Almış olduğu sanat eğitimi ve felsefik duruş,  artık dünyaya farklı bir pencereden bakımasına neden oluyor. Fuat Başar’nın kişiliğinde olgunlaşan bu değerler, kuvvetli bir ışık olup, insanlığı aydınlatmaya devam ediyor.

Fuat Hoca’nın masasında olmak, onun sohbetine katılıp, aydınlanmak, sanatına şahit olup, güzelleşmek fırsatına erişmiş şanslı insanlardan olmak hiç de zor değil. Hocamız hala bu hayatta bizimleyken ve yeri yurdu belliyken, insanı insan olduğu için seven herkesi Hocamızla tanışmaya davet ediyorum.

Sevgili Fuat Başar Hocam’a bol ışıklı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Sevgiyle ve dostlukla kalınız,

 

Okan Akın

Amsterdam, 17 Aralık 2012