1960 yılında İstanbul, Paşabahçe’de doğan Yılmaz Hoca, aslen bir sıcak cam sanatı ustası. Babasının cam ustası olması, daha çocuk yaşlarda O’nun bu sanatı öğrenmesine vesile olmuş. İçinde beslediği sanat aşkı, ilk olarak cam sanatında verdiği eserlerle açığa çıkmış. Bu durum ta ki 1990’lı yılların ortalarına kadar sürmüş. Yaptığı cam eserlerin ebrulanması işlemiyle muhattap olması, O’nu iflah olmaz bir ebru sevdalısı yapmış. O zamanki kısıtlı imkanlarla ebru sanatını öğrenip, sanatta kulvar değiştirerek, geri kalan hayatını ebruya adamış.

İyi ki de adamış…

Günümüzde ebru sanatının doruklarında bir sanatçı Yılmaz Eneş. Doruklara yükselmek pek de kolay olmamış tabi. Günlerce, gecelerce bıkmadan, usanmadan, durmaksızın çalışmış. Üretmiş, üretmiş, üretmiş… Üretirken öğrendiği ile kalmamış, yeni şeyler denemiş. Körpe bir sanatın yeni tohumlarla, yeni filizlerle, yeni yeni çiçekler açmasına sebep olmuş.

Sanatın doğasında var olan duyguyu Yılmaz Hoca’nın eserlerinde yakalayabiliyorsunuz. Bu koca gövdeli, koca yürekli, açık sözlü adam, sanatının naifliğini, zerafetini, estetiğini, ruhunun güzelliği ile sergilemiş eserlerinde. Diğer taraftan, ebru sanatında gözünü budakdan sakınmayan tavrıyla, sanat ortamındaki haksızlıklara, samimiyetsizliklere, yetersizliklere, yanlışlara ve ilkesizliklere karşı savaş açmış kendince.

Sanatçı olanla yetinmeyen, yeni bir tavır, yeni bir ekol arayışıyla kendi tarzını bulmaya kendini adayan demektir. Yılmaz Eneş hiçbir zaman olanla yetinmemiş, karakterinde vucut bulan yürekli ve bir okadar da hırslı sanatçı tavrıyla kendini aşmayı bilmiş, bu haliyle de ebruya yeni bir soluk getirmiş.   Boynu bükük laleler, dallı karanfiller, güller, bahar dalları, daha sayamadığım çeşit çeşit çiçekler açmış teknesinde. Bir ekol olmuş ebru bahçesinde. Her defasında yeni birşeye tekne açmış, her defasında yeni bir öyküye fırça sallamış, biz dokundurmuş. Zamanla olgunlaşan bu sanat anlayışıyla  Yımaz Eneş Atölyesi bir okul olmuş.

Sevgili Yılmaz Hocam’a bol ışıklı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Sevgiyle ve dostlukla kalınız,

 

Okan Akın

Amsterdam, 15 Ağustos 2013