Ebru Sanatında Bir Duayen; Alparslan Babaoğlu

1957 Ankara doğumlu olan Alparslan Hoca, başarılı bir öğrenci. Girdiği tüm okulları başarıyla bitiriyor ve son olarak devlet bursunu kazanarak yurtdışında yüksek eğitim yapmaya hak kazanıyor. Master için gittiği İngiltere’de eğitimini yüksek elektrik mühendisi olarak tamamlayarak yurda dönüp, emekliliğine kadar bir kamu kuruluşunda yönetici olarak çalışıyor.

Orta öğrenimini Erzurum’da tamamlamış olması,  “Abim” dediği Fuat Başar Hoca ile hoş bir tesadüfü de beraberinde getiriyor. Zira Fuat Hoca Erzurumlu. İki ebru duayeninin tarihin bir döneminde aynı şehirde birbirlerinden habersiz olarak yaşamış olmaları bir yana, yıllar sonra kaderin onları ebru aşkıyla başka bir şehirde buluşturmuş olması, yıkılmaz bir abi-kardeş ilişkisinin de doğmasına sebep oluyor. Bu abi-kardeş ilişkisi, Mustafa Düzgünman atölyesinde yetişmiş iki gönül ve sanat adamının Gelenekli Türk Ebrusu’nun olgunlaşma sürecinde ilkeli, kararlı ve bilge bir tavırla birlikte hareket etmelerine de etken oluyor.

Alparslan Hoca’nın duygusal kişiliğini, özellikle eserlerindeki yumuşak desen ve renk anlayışında görmek mümkün. Canlı efekt renklerin pastel ve yumuşak arka zemin renklerle dengelendiği ebru eserler, olağanüstü bir disiplinle yapılmış, kusursuz bir işçiliğin örneğini nesillerimize aktarıyor. Gelenkli ebrunun usluplaşmış ögelerini ebrularına tavizsiz bir geleneksel çizgiyle  yansıtmasını bilmesi, her defasında örnek eserlerin de doğmasına sebep oluyor. Geleneği yaşatmak için önce onu yaşamak gerekiyor. Alparslan Hoca’nın eserlerinde bu yaşamın kalp atışlarını derinden hissedebiliyorsunuz.

Pek tabii, Alparslan Hoca’nın Gelenekli Türk Ebruculuğu’nda müstesna bir yer işgal etmesi, Düzgünman atölyesinde almış olduğu eğitimin bir sonucu.  Bu eğitimde sadece bir sanat anlayışını algılamak, aramak ve buna odaklanmak haksızlık olur. Düzgünman atölyesinde O’nun için ayrıca bir dünya görüşü ve yaşam felsefesi kapısının aralandığını da görüyoruz. Alparslan Hoca’nın tüm hayatına sirayet eden bu öğreti, Gelenekli Türk Ebrusu alanında sanata dönüşürken, öğrettikleriyle, gösterdikleriye ve aktardıklarıyla da bu sanatımızın korunmasına bir teminat oluyor.

Alparslan Hoca’nın duygusal yapısında şekillenen bu aşkını tanımlamak oldukça zor. Bu aşk öyle bir aşk ki bazen Gelenekli Ebru’ya yapılan haksızlıklara, yanlışlıklara ve en önemlisi saptırmalara karşı cesurca tepkili, bazen ise yapılan güzel eserlerle çocuklar gibi mutlu. Bu yüzden, bıkmadan usanmadan, bulduğu her platformda kaygılarını dile getirip, bildiklerini öğreterek insanların bu konuda gerçeği ve doğruyu bulmalarına yardımcı olmaya çabalıyor.

Sevgili Alparslan Hocam’a bol ışıklı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Sevgiyle ve dostlukla kalınız,

 

Okan Akın

Amsterdam, 21 Mart 2013