Tartışılmaz sanat kalitesiyle günümüzün en büyük ebru sanatçılarından biri olarak kabul edilen Hikmet Barutçugil, 1952 yılı Malatya doğumludur. 1973 yılında başladığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nun Tekstil Tasarım Ana Sanıt Dalı’ndan 1977’de mezun olmuştur. Hatta akabinde bu alanda İngiltere’de bir de ihtisas yapmıştır. Türkiye’ye geri döndüğünde ise asıl mesleği olan tekstil desinatörlüğünü kendi isteği ile bırakmıştır. Bundan sonraki hayatını öğrencilik yıllarında tanışıp, gönül verdiği ebru sanatıyla sürdürme kararı almıştır.

Hikmet Hoca’nın daha öğrencilik yıllarında büyüsüne kapıldığı gelenekli sanatlarımız -özellikle ebru sanatı- kendisine yeni bir sanat yolu kazandırmıştır. Bu sayede rutinin dışına çıkarak, sanatın felsefesinde var olan özgün bir çizgi yakalamıştır. Akademide almış olduğu modern sanat eğitimi çerçevesinde, gelenekli sanatlarımızın kendine has ruhunu bir potada eritme bilgeliğini gösteren Hikmet Hoca, bu sayede evrensel bir sanat kimliğinin de sahibi olmuştur.

Yalın  bir anlatımla renklendirilmiş ebru çalışmaları, derinlemesine hakim olduğu diğer resim tekniklerinin kombinasyonu ile sanatseverlerin ruhuna işleyen görsel bir şölen havasındadır. Hikmet Hoca’nın eserlerini seyrederken ebrunun masalımsı atmosferiyle karşılaşır, kendinizi rüyalar aleminin renkleriyle ve figürleriyle dans ederken bulursunuz. Yüksek bir bilgeliğin, renk ve kompozisyon bilgisinin ebru tekniği ile sadece su üstünde şekillenmesine değil, kağıt üstüne alındıktan sonra başka tekniklerle yeniden vucut bulmasına tanık olursunuz.

Eserlerinde en dikkati çeken özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz tekrara düşmeme iradesidir. Yaptığı her eserde yenilikçi ve özgün tavrını tüm netliği ile görmek mümkündür. Hikmet Hoca bu anlamda yeni kuşaklara esin kaynağı olduğu gibi, ayrıca örnek bir sanat adamıdır.

Sevgili Hikmet Brutçugil Hocam’a bol ışıklı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Sevgiyle ve dostlukla kalınız,

Okan Akın

Amsterdam, 23 Ocak 2014